Częste błędy przy budowie domu - jak ich uniknąć?
Budowa domu, według danych GUS, z każdym rokiem staje się droższa i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Warto więc dobrze przygotować się do takiej inwestycji. Podczas działania powinno nam przyświecać hasło - planowanie, kontrola, konsekwencja.
Zleć usługi budowlane odpowiedniej firmie
Już na początku budowy domu konieczne będzie rozważenie z kim warto podjąć współpracę. Będzie to nie tylko ekipa budowlana, ale też architekt wnętrz czy kierownik budowy, a może również uznamy za stosowne zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego. Budowa domu to sprawa skomplikowana stąd samodzielne nadzorowanie prac może być nieskuteczne albo co najmniej nieefektywne. Wiele osób decyduje się na współpracę z firmami specjalizującymi się w kompleksowej budowie domów, na przykład Megadom.
Przeczytaj również: Kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać planując budowę domu
Planowanie kluczem do udanej budowy domów energooszczędnych i nie tylko
Wobec rosnących kosztów życia, już na etapie planowania warto myśleć o wydatkach na utrzymanie domu. Rozwiązaniem może byćbudowa domów energooszczędnych czy domów pasywnych. Niezależnie od wybranego rozwiązania trzeba dokładnie zaplanować poszczególne etapy. Należy się zorientować czy wystarczy nam środków i czy jesteśmy pewni wybranych rozwiązań. Wszelkie zmiany na etapie budowy lub po jej ukończeniu mogą okazać się kosztowne, a czasem wręcz niemożliwe ze względów technicznych lub prawnych. Przykładowo jeżeli w garażu chcemy mieć kanał inspekcyjny do prac przy samochodzie dużo łatwiej i taniej będzie go wykonać na etapie budowy niż potem kuć wylewkę. Przed rozpoczęciem budowy nie można zapominać też o sprawdzeniu nie tylko samej możliwości podłączenia mediów czy kanalizacji, ale też potencjalnego kosztu takiego przedsięwzięcia. Wobec zmieniających się cen koniecznie trzeba uwzględnić margines błędu w obliczeniach kosztów.
Przeczytaj również: Dom z bali czy szkieletowy: porównanie technologii budowy
O czym jeszcze warto pamiętać, podejmując się budowy domu?
Wydawać by się mogło, że architekta wnętrz warto zatrudniać dopiero po ukończeniu kluczowych prac. Okazuje się jednak, że korzystniej jest rozpocząć taką współpracę już na etapie projektowania. Przykładowo wymagane przez projekt rozmieszczenie włączników i kabli będzie ważne już na podczas budowy. Zaplanowania wymagają też prace w okolicy domu. Planując nasadzenia, warto pamiętać, że rośliny wymagają czasu do wzrostu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana