Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe i ile kosztuje?
Ubezpieczenie domu umożliwia bezpieczne mieszkanie w budynku. Stanowi finansową ochronę w przypadku zdarzeń losowych takich jak pożar czy włamanie. Ile właściwie kosztuje polisa? Na wysokość składki wpływają indywidualne potrzeby oraz charakter nieruchomości. Dlatego dowiedz się, czy jest obowiązkowa. Poznaj jej rodzaje i zakres!
Czy istnieje obowiązek ubezpieczenia domu?
Ubezpieczenie budynku mieszkalnego w rodzaju kamienicy w budowie czy już istniejącego jest obowiązkowe – jednak tylko dla zarządcy. Oznacza to wspólnotę czy spółdzielnię mieszkaniową. Nie natomiast lokatorów. Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem domu w budowie? W przypadku budynku mieszkalnego, które jest częścią gospodarstwa rolnego, wymagana jest polisa, gdy jego powierzchnia jest większa niż 1 hektar.
Jakie są rodzaje polis na dom?
Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości obejmuje ochronę murów czy stałych części. Są to między innymi ściany, podłogi czy sanitarna armatura. Wówczas jesteś zabezpieczony na wypadek zdarzeń losowych takich jak:
deszcz,
śnieg,
grad,
wichura,
pożar,
powódź,
piorun.
Rozszerzone natomiast zabezpiecza ruchome mienie, a więc wyposażenie. Dotyczy to sytuacji zalania, pożaru czy kradzieży. Możliwe jest także skorzystanie w ramach polisy z ochrony w przypadku przepięć, stłuczeń szkła czy domowego Assistance. Ostatnie ubezpieczenie na dom sprowadza się do kompleksowej ochrony. Obejmuje:
odszkodowanie – na skutek nieszczęśliwych zdarzeń,
pomoc w likwidacji szkody,
udostępnienie lokalu zastępczego,
opiekę nad dziećmi i zwierzętami.
Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia domu?
Warto wiedzieć, że dla każdej nieruchomości towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie określają cenę ubezpieczenia. Czynnikami wpływającymi na nią są:
wartość budynku – wartość nieruchomości na rynku jest najważniejsza. Potrzebna jest jednak jego wycena. Wyceniając dom, należy wziąć pod uwagę: metraż, lokalizację, rok budowy czy typ konstrukcji. Wpłynie to na sumę ubezpieczenia domów i mieszkań,
lokalizacja – im bardziej prestiżowa jest lokalizacja, tym droższe będzie ubezpieczenie. Istotne jest poza tym otoczenie na przykład pobliski akwen. Wówczas istnieje niebezpieczeństwo powodzi co zwiększa cenę polisy,
metraż – im większa powierzchnia budynku, tym wyższa cena ubezpieczenia. Obejmuje nie tylko wnętrze, ale także posesję czy inne obiekty takie jak garaż czy warsztat,
własne zabezpieczenie – ochrona przed włamywaczami może przybierać formę standardowych zabezpieczeń i dodatkowych środków takich jak kamery czy alarmy,
liczba mieszkańców – w zależności od liczby lokatorów, stawka może się zwiększać,
typ ochrony – polisy mogą być podstawowe, rozszerzone czy tak zwane all risks,
działalność gospodarcza – jeśli pracujesz w domu, musisz być przygotowany na wystąpienie szkód Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest większe.
Co oznacza obowiązkowe ubezpieczenie domu przy kredycie?
Planujesz wzięcie kredytu na nabycie domu czy mieszkania? Bank będzie od Ciebie wymagał zabezpieczenia. Najczęściej jest ona w formie polisy mieszkaniowej z cesją. Oznacza to, że bank chroni się przed szkodami całkowitymi na przykład pożarem, potrzebuje cesji, a więc przeniesienia praw do odszkodowania. Cesja pozwala spłacić kredyt, a lokator nie ma długów. Wymagana jest przy tym polisa ze standardowym zakresem ochrony.
Ile kosztuje ubezpieczenie domu?
Chcesz wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie domu? Za obowiązkową polisę do kredytu hipotecznego dla budynku o powierzchni około 130 metrów kwadratowych i wartości na rynku 550 tysięcy złotych zapłacisz około 205 złotych. Najdroższa jest za ponad 400 złotych. Przyjmuje się, że średni koszt ubezpieczenia do kredytu nieruchomości to ponad 300 złotych. Warto zapoznać się z dodatkowymi usługami. Część ofert obejmuje także dewastację, powódź czy pakiet medyczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana