Ekologiczne rozwiązania w domach jednorodzinnych
Budując dom, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele parametrów i uwarunkowań takiej inwestycji, w tym wielkość domu, jego dokładne usytuowanie, rozkład pomieszczeń itp. W dzisiejszych czasach szczególnie warto zwrócić uwagę również na aspekt ekologiczny takiego domu. Co to dokładnie oznacza w przypadku domów jednorodzinnych? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym są domy energooszczędne?
O tym, czy konkretny dom można nazwać domem ekologicznym, decyduje wiele aspektów. O sporą część z nich powinniśmy zadbać jeszcze na etapie wykonania projektu architektonicznego. Po pierwsze, powinniśmy zastanowić się, czy naszym celem jest dom energooszczędny, tzn. taki, w którym zużycie energii jest bliskie zeru. Aby osiągnąć taki efekt, należy przede wszystkim tak zaplanować jego usytuowanie, aby znajdował się on w orientacji północ-południe ( dotyczy to półkuli północnej). W takim wypadku pomieszczenia takie, jak: jadalnia czy salon, należy rozmieścić od strony południowej, a pomieszczenia gospodarcze od północy. Jeżeli natomiast naszym celem jest dom pasywny, to powinien on mieć kształt prostokąta, a cała ściana południowa powinna być przeszklona.
Przeczytaj również: Częste błędy przy budowie domu - jak ich uniknąć?
Drugim niezwykle ważnym aspektem są materiały, z jakich budujemy tego rodzaju dom. Powinny one chronić go przed utratą ciepła, dlatego najlepiej wybrać beton, kamień lub cegłę, a więc materiały, które mają duży potencjał pochłaniania i magazynowania energii cieplnej. Równie ważna jest w takim wypadku izolacja ścian, dachu czy podłogi. Jeżeli więc dysponujemy mniej lub bardziej konkretną wizją ekologicznego domu, możemy skontaktować się np. z biurem projektowym w Białymstoku Archi Bia, które wykona projekt dostosowany do naszych potrzeb, jak również pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności.
Ekologiczne ogrzewanie domu
Kolejną kluczową sprawą, którą możemy się zająć już po wybudowaniu domu, jest kwestia jego ogrzewania. Jeśli chcemy, aby nasz dom był niskoemisyjny, mamy do wyboru takie rozwiązania grzewcze, jak: pompa ciepła, kocioł gazowy lub elektryczny, ogrzewanie podłogowe, a także fotowoltaikę czy kotły na biomasę. Budując dom ekologiczny, możemy obawiać się wyższych kosztów takiej inwestycji, jednak pamiętajmy, że w przyszłości to wszystko nam się zwróci na etapie jej eksploatacji i ogrzewania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana