Jak powstają blachodachówki?
Pokrycie dachowe chroni cały budynek przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się, zawilgoceniu i wielu innym zjawiskom. Warto zatem wybrać takie, które jak najlepiej spełni swoje zadanie. Wśród najczęściej kupowanych pokryć znajduje się blachodachówka. Jak powstaje ten materiał i jakie są jego najważniejsze cechy? Sprawdź.
Metoda produkcji blachodachówek
Blachodachówka jest rodzajem pokrycia dachowego, które powstaje z arkuszy blachy profilowanej, z rdzeniem stalowym lub aluminiowym wykończonym też powłoką. Podstawową metodą ich produkcji jest walcowanie na zimno. Technika ta polega na poddaniu materiału naciskom odpowiedzialnym za wywołanie naprężeń uplastyczniających. Materiał w ich wyniku zostaje spłaszczony i wydłużony. Walcowanie na zimno odbywa się poniżej temperatury rekrystalizacji, która dla stali wynosi około 400-700°C.
Dostawca dachów Pimar proponuje obecnie kilka rodzajów blachodachówki, w tym:
ciętą,
modułową,
pokrycia na rąbek stojący.
Każdy z nich różni się nie tylko wyglądem, ale i przeznaczeniem oraz sposobem układania. Na rynku są też dostępne blachodachówki ocynkowane, a także powleczone alucynkiem lub poliestrem.
Charakterystyka blachodachówki
Każdy rodzaj blachodachówki ma swój określony kształt i kolor. Właściwości te zawdzięczają metodzie wytwarzania i formowania. Arkusz blachy przeznaczony do produkcji wybranego rodzaju blachodachówki jest wprowadzany do specjalnej maszyny, gdzie pokrycie dachowe zostaje ukształtowana i przycięte do odpowiedniego rozmiaru.
Blachodachówka jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów. Zawdzięcza to nie tylko atrakcyjnej cenie, ale także:
trwałości,
wodoodporności,
lekkości,
nierdzewności,
łatwości montażu i pielęgnacji,
akustyczności.
Większość dostępnych rodzajów blachodachówki składa się z kilku warstw. Dzięki takiej budowie ten typ pokrycia dachowego jest dużo trwalszy i odporniejszy na działanie czynników zewnętrznych.
Blachodachówka ma także niezwykłe walory estetyczne. To imitacja dachówki ceramicznej. Materiał ten jest również łatwy w montażu i utrzymaniu czystości. Nie wymaga zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych, co znacznie obniża koszty eksploatacji. Blachodachówka to zatem trwałe i efektowne pokrycie dachowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana