Jak wykonać hydroizolację budynku?

Fundamenty budynku mają kontakt z wilgocią i wodą gruntową. Skuteczna izolacja budynku pomaga ograniczyć ryzyko rozwoju chorobotwórczych pleśni i grzybów na ścianach. W tym celu stosuje się specjalną hydroizolację, która zabezpiecza powierzchnię przed wnikaniem wilgoci z otoczenia. Dobór odpowiednich materiałów i technik wykonywania pozwala na wykonanie skutecznej izolacji przeciwwodnej. Sprawdź, jak poprawnie zrobić hydroizolację domu!
Materiały używane do hydroizolacji
Skuteczna hydroizolacja polega na nałożeniu co najmniej dwóch specjalnych powłok na fundament. W tym celu używa się papy termozgrzewalnej, folii fundamentowych lub – na terenach podmokłych – mas polimerowo-bitumicznych (KMB). Warstwy materiału całkowicie oddzielają elementy konstrukcji nośnej budynku od wody gruntowej znajdującej się w podłożu. Sposób nakładania izolacji nieco różni się ze względu na poziom wód gruntowych. W przypadku większej wilgotności gleby konieczne jest nałożenie szlamu uszczelniającego przed nałożeniem KMB. Specjaliści z branży budowlanej są w stanie ocenić parametry podłoża, lokalizację i rodzaj fundamentów, aby wybrać najlepszy sposób skutecznej hydroizolacji. Takie kompleksowe usługi świadczy spółka inżynierska Mikoś z Krakowa.
Jak zrobić izolację przeciwwodną fundamentów?
Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio przygotować podłoże. Na gruntach o normalnej wilgotności przygotowania pod warstwę hydroizolacji polegają na wyrównaniu podłoża i zadbaniu o jego dobre parametry. Musi być wolne od pyłu i lekko porowate. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, aby nie znalazły się na nim żadne substancje zmniejszające przyczepność. Następnie należy umieścić warstwy izolacji budowlanej, aby zabezpieczyć ławy fundamentowe przed przesiąkaniem wody gruntowej. Aby wilgoć nie przedostawała się do fundamentów i nie była transportowana w górę, izolację umieszcza się między ławami fundamentowymi a ścianami. Masy lub folie należy nakładać w dwóch, trzech warstwach o grubości do 0,3 mm. Poprawne wykonanie hydroizolacji budynku to jeden z podstawowych etapów jego powstawania. Profesjonalizm ekipy budowlanej i użycie najwyższej jakości materiałów daje gwarancję na to, że dom będzie odpowiednio zabezpieczony, a mury nie będą wchłaniały wilgoci.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Making Projects Spółka cywilna
Biura projektów woj. mazowieckie05-552 Magdalenka, ks. Słojewskiego 22
-
Akant Studio Usług Inżyniersko-Budowlanych Ryszard Duda Mgr Inż.
Biura projektów woj. małopolskie32-200 Miechów, Sienkiewicza 25 lok. p20