Jak zaplanować rozbudowę obiektu inżynierskiego?

Spis treści
Rozbudowa to termin w budownictwie, który odnosi się do wykonania nowej części przy już istniejącym obiekcie budowlanym. Do rozpoczęcia takich robót, podobnie jak w przypadku zwykłej budowy, niezbędne jest dopełnienie pewnych formalności i skorzystanie z pomocy fachowców. Piszemy, czym według przepisów jest rozbudowa obiektu inżynierskiego, jak trzeba ją zrealizować i o czym warto wiedzieć.
Czym jest rozbudowa?
Zgodnie z aktualnym prawem budowlanym, rozbudowa oznacza zmianę parametrów budynku, takich jak kubatura czy powierzchnia. Charakterystyczne dla tego typu budowy jest to, że nowa część jest posadowiona na gruncie, czyli niezbędne jest wykonanie robót ziemnych i fundamentowych. Przy czym, nie należy mylić rozbudowy z nadbudową – w przypadku tej drugiej nie zwiększa się bowiem powierzchnia zabudowy obiektu. Do rozpoczęcia robót budowalnych związanych z rozbudową konieczne jest uzyskanie pozwolenia, chyba, że inwestycja będzie realizowana poza granicami jednej działki.
Przeczytaj również: Projektowanie domu krok po kroku
Planowanie rozbudowy obiektu
Chociaż rozbudowa budynku wydaje się świetnym sposobem na zwiększenie powierzchni użytkowej domu, nie zawsze jest to możliwe. Największą przeszkodę stanowi zazwyczaj niewłaściwy stan techniczny budowli związany z wiekiem. Przed sporządzeniem projektu potrzebna jest wizja lokalna wykonana przez doświadczonego konstruktora. Specjalista powinien sprawdzić stan fundamentów, ścian, stropów czy dachu, a także dokładnie zapoznać się z pierwotnym projektem domu. Warto wiedzieć, że w zależności od stopnia skomplikowania powstającej budowli i jej przeznaczenia, rozbudowa może być nie mniej czasochłonna, jak budowa domu od podstaw.
Przeczytaj również: Etapy powstawania projektu budowlanego
Komu zlecić rozbudowę domu?
Z uwagi na to, że budowa domu jest dość poważną inwestycją, należy zwrócić szczególną uwagę na to, komu zlecimy projekt i nadzorowanie budowy. Nie zaleca się wykonywania prac budowlanych we własnym zakresie w celu zaoszczędzenia. To prosta droga do utraty funkcjonalności budynku, a nawet otrzymania wysokich kar. Jedną z polecanych firm jest biuro konstrukcyjne Bogdan Adamczyk w Szczecinie. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w projektowaniu obiektów budowlanych, konstrukcji inżynierskich, oferuje też nadzór i sporządzanie ekspertyz.
Przeczytaj również: Znaczenie projektu w procesie budowy domu
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Making Projects Spółka cywilna
Biura projektów woj. mazowieckie05-552 Magdalenka, ks. Słojewskiego 22
-
Akant Studio Usług Inżyniersko-Budowlanych Ryszard Duda Mgr Inż.
Biura projektów woj. małopolskie32-200 Miechów, Sienkiewicza 25 lok. p20