Jakie zagrożenie niesie ze sobą ciąg wsteczny i jak go rozpoznać?
Ciąg kominowy jest siłą zasysającą gazy i opary powstające w wyniku spalania opału. Są one uwalniane w górnej części i wypuszczane poza budynek. Ciąg działa w kierunku od dołu ku górze i opiera się na różnicy ciśnień gazów. Czasami działanie komina zostaje zaburzone i pojawia się tzw. ciąg wsteczny. Oznacza on zbyt mały ciąg i niewydajne usuwanie spalin. Zobacz, jak go rozpoznać, by móc jak najszybciej przywrócić prawidłowe działanie komina!
Na czym polega ciąg wsteczny i jakie zagrożenia powoduje?
W poprawnie działającym kominie gorące spaliny unoszą się do góry i zostają usunięte z budynku przez otwór komina znajdujący się ponad powierzchnią dachu. Ciąg wsteczny niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo dla mieszkańców budynku. Niedostateczna siła wysysająca spaliny to ryzyko cofania się oparów i dymu do wewnątrz. Dlatego warto zwrócić uwagę na prawidłowy dobór systemu kominowego w domu.
Przeczytaj również: Co wyróżnia eliptyczne wkłady kominowe?
Po czym poznać, że w kominie działa ciąg wsteczny?
Przede wszystkim ciąg wsteczny powoduje wtłaczanie oparów z powrotem do domu. Taka sytuacja powoduje także problemy z rozpaleniem opału w kominku lub kotle. W wyniku tego istnieje niebezpieczeństwo zaczadzenia. Ponadto znacznie utrudnione jest korzystanie z urządzenia grzewczego i efektywne ogrzanie domu.
Jakie są najczęstsze przyczyny ciągu wstecznego?
Jedną z podstawowych przyczyn jest trudność z grawitacyjnym odprowadzaniem gazów. Producent systemów kominowych Kominflex w Pszczynie oferuje kominy ocieplane, które pozwalają utrzymać różnicę pomiędzy temperaturą spalin a temperaturą otoczenia. Ma to ogromne znaczenie w przypadku zapobiegania ciągowi wstecznemu w kominach budowanych na zewnątrz domu. Ciąg wsteczny może wiązać się ze zbyt małym przekrojem poprzecznym lub zbyt małą wysokością komina. Otwór wylotowy musi być umieszczony na odpowiedniej wysokości nad połacią dachu. Kolejną przyczyną może być nierówna powierzchnia wnętrza komina spowodowana brakiem czyszczenia. Na pojawienie się ciągu wstecznego ma wpływ niedostateczny dopływ powietrza do komina oraz zbyt mała różnica temperatur spalin i otoczenia. Podstawowym warunkiem zapobiegania ciągowi wstecznemu jest prawidłowe dobranie wkładu kominowego do urządzenia grzewczego oraz odpowiednie parametry przewodu kominowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana